Konkurs „ZIELONA PRACOWNIA_PROJEKT 2022” rozstrzygnięty!

Szkoła Podstawowa nr 6 Specjalna im. prof. Marii Grzegorzewskiej w Zespole Szkół Specjalnych w Czeladzi została laureatem konkursu na dofinansowanie tzw. zielonej pracowni. Konkurs organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach skierowany był do szkół podstawowych i średnich z terenu województwa śląskiego.

Liczył się pomysł na zagospodarowanie pracowni, wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetyka, kreatywność, innowacyjność rozwiązań, różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu oraz zasadność ich zakupu.

- Edukacja ekologiczna ma kluczowe znaczenie w procesie kształtowania odpowiednich postaw młodych ludzi, a odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni ułatwia dzieciom realizowanie postawionych przed nimi zadań. Zrealizowanie tych zadań zwiększa poczucie własnej kompetencji i samoocenę - powiedział Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

Głównym celem projektu było stworzenie takiej przestrzeni dla uczniów, w której nauka jest przyjemnością i przygodą.

Założenia konkursu dopuszczają także możliwość dokonania prac remontowych i niezbędnej modernizacji sali dydaktycznej, a także zakup wyposażenia. Dzięki temu Zespół Szkół Specjalnych w Czeladzi będzie mógł przeprowadzić prace remontowe obejmujące malowanie ścian i sufitu, wymianę drzwi, położenie fototapety oraz naklejki na ścianę, wykonanie dodatkowego oświetlenia nad blatem doświadczalnym, dostosowanie węzła sanitarnego, montaż umywalki wraz z baterią, a także położenie nowej wykładziny.

Projekt zielonej pracowni pn. „Eko-świat” zakłada przygotowanie nowoczesnej przestrzeni do nauki przedmiotów z obszaru przyrody i ekologii, która będzie pełniła funkcję nowoczesnej pracowni, służącej prowadzeniu zajęć o charakterze interdyscyplinarnym, których celem jest rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów.

Koszt inwestycji to 50 tys. zł, nagroda w konkursie WFOŚiGW to 10 tys. zł.

Teraz przed szkołą drugi etap konkursu i starania o pozostałą część dofinansowania tj. 40 tys. zł.