Ułatwienia dostępu

Fundusze europejskie - Polska cyfrowa Herb Powiatu będzińskiego BIP ZSS w Czeladzi  Facebook ZSS w Czeladzi

26 kwietnia 2024 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w niezwykłej lekcji sztuki. Wspaniały artysta odwiedził Zespół Szkół Specjalnych w Czeladzi. Pan Stanisław Kmiecik, to wybitny malarz, którego dzieła powstają wyłącznie za pomocą stóp i ust. Artysta namalował kilka tysięcy obrazów, prezentował je na kilkuset indywidualnych i zbiorowych wystawach, w tym w wiedeńskiej galerii Albertina, Museum Maritime w Barcelonie, Mieście Sztuki w Rio de Janeiro, ale też w Muzeach Narodowych w Warszawie i Krakowie. Prace artysty można oglądać miedzy innymi na kartkach świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie. W 2020 roku został laureatem konkursu "Człowiek bez barier". Pan Stanisław Kmiecik przełamuje bariery niepełnosprawności, pokazuje, że można w pełni korzystać z życia mimo wielu ograniczeń i słabości. Już jako pięciolatek podjął pierwsze próby twórcze, a od tamtej pory nieustannie rozwija swoje umiejętności. Posługując się głównie technikami malarskimi takimi jak: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera i rysunek ołówkiem, zawsze eksperymentuje, poszukując nowych możliwości wyrazu artystycznego. Należy do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Z okazji 50-lecia istnienia Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w konkursie malarskim spośród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw praca Stanisława Kmiecika zajęła III miejsce. Poza sztuką, uwielbia jeździć samochodem który sam prowadzi nogami. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4×4. Lubi obcować z przyrodą i zwierzętami. Spotkanie w naszej szkole miało interesujący przebieg – także dzięki towarzyszącej malarzowi małżonce, która opowiadała nam o swoim mężu, jego pasjach, zainteresowaniach, codziennym funkcjonowaniu oraz powstawaniu niecodziennych prac. Artysta prezentował i omawiał stosowane przez niego techniki malarskie. Na oczach uczniów powstała jedna z prac, odpowiadał na pytania uczniów, w niekonwencjonalnej i pełnej humoru narracji ukazał swoją pasję do malarstwa, sztuki filmowej i jazdy samochodem. Uczniowie otrzymali powstałą na ich oczach pracę artysty z przesłaniem aby była wsparciem w trudnych dniach lub chwilach. Uczniowie i pracownicy naszej szkoły byli pod ogromnym wrażeniem dokonań artysty. Obrazy artysty są wspaniałe, przemawiające swoją głębią. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy poznać artystę o światowej sławie.

Back to top